اكسپو چيست؟

اكسپو چيست؟

اكسپو چيست؟
EXPO يا نمايشگاه جهاني، نامي كلي است براي نمايشگاه‌هاي بزرگي كه در مدت زمان حدود يك‌ونيم قرن گذشته، در شكلي ارتقايافته و در حال تكوين، محملي شده است براي عرضه‌ي دستاورد‌هاي تاريخي (در حوزه‌هاي علم، صنعت و...) و نيز داشته‌هاي فرهنگي و هنري ملل شركت‌كننده. در کنار هم قرار گرفتن اين دستاورد‌ها و داشته‌ها، به ايجاد بازار اقتصادي – توريستي بزرگي منجر مي‌شود که به ميزان جدي گرفته شدن ازسوي دولت‌ها و جوامع مختلف، رويداد‌هاي اقتصادي و اجتماعي مطلوبي را رقم مي‌زند.
تاریخچه
نخستين نمايشگاه اكسپو سال 1851 ميلادي به‌مدت حدود شش ماه در هايد پارك لندن برگزار شده و از آن پس شهرهاي متعددي در دنيا ميزبان آن بوده‌اند كه بسياري از آن‌ها، توسعه اقتصادي و اجتماعي خود در مقاطع مختلف، مديون برگزاري نمايشگاه اكسپو هستند. از زمان جدي‌تر شدن بحث برگزاري اكسپو در ابتداي قرن بيستم - پس از تجربيات مفيد حاصل از برگزاري نمايشگاه‌هاي بين‌المللي و همگاني در لندن، پاريس، وين، آمستردام، بروكسل، بارسلون، سنت لوئيس، تورين و فيلادلفيا و نيز آسيب‌شناسي آن‌ها - و البته با وجود وقفه‌ي ايجاد شده به دليل بروز جنگ جهاني اول در پيگير‌هايي كه دولت آلمان در اين زمينه داشت - سرانجام در سال 1928 نمايندگان 31 كشور جهان در پاريس نخستين پيمان را كه به روشي سازنده بر تشكيل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي نظارت مي‌كرد، به امضا رساندند. متعاقب آن، دو پروتكل سال‌هاي 1948 و 1966 در اين زمينه به‌نوعي تجديدنظرهاي تكميلي بر كنوانسيون 1928 بود و درنهايت به پروتكل 1972 منتهي شد كه تا حالا هم پايدار است.
بر اين اساس، مسؤوليت برگزاري نمايشگاه‌هاي اكسپو برعهده‌ي دفتر بين‌المللي نمايشگاه‌ها BIE است كه به‌طور رسمي از سال 1939 ايجاد شده و مقر آن در پاريس است. اين دفتر در حال حاضر نمايشگاه‌هاي مصوب را در قالب‌هاي عمومي (جهاني - جامع - Registered) يا تخصصي (Recognized)، در فاصله‌هاي پنج‌ ساله و دو يا سه ساله و هركدام به‌مدت شش و سه ماه، با همكاري دولت‌ها برگزار مي‌كند، هرچند كه بسياري يا بهتر است بگوييم بيشتر امور اجرايي معمولا به بخش‌هاي خصوصي واگذار مي‌شود. غرفه‌هاي نمايشگاه‌هاي اكسپو براساس موضوع‌هايي خاص برپا مي‌شوند تا تفسير كشور مربوط را از آن موضوع نشان دهند. اين موضوع درواقع موضوع (تم) مشترك هر دوره از نمايشگاه است كه قبلا پيشنهاد شده و در اجلاس به تصويب رسيده است. براي نمونه، موضوع‌هاي «آب» در اكسپوي 1998 ليسبون (پرتغال)، «انسان، طبيعت و تكنولوژي» در اكسپوي 2000 هانوفر (آلمان)، «خرد طبيعت» در اكسپوي 2005 آيچي (ژاپن( و «شهر بهتر، زندگي بهتر» در اكسپوي 2010 شانگهاي (چين) مطرح بوده كه جمهوري اسلامي ايران نيز در آن‌ها حضور داشته است.
نمايشگاه‌هاي اكسپو با نمايشگاه‌هاي تجاري كه در سراسر دنيا برگزار شده و مي‌شوند، بسيار متفاوت است. براي درك بهتر اهميت نمايشگاه‌هاي جهاني اكسپو كه بسياري از كشورها، گذشته، حال و آينده‌ي خود را در آن به‌نمايش مي‌گذارند، كافي است به اين واقعيت‌ها اشاره كنيم كه در اين صحنه‌ي نمايش بزرگ، همواره كشورها سعي كرده‌اند تازه‌ترين دستاوردها و توان‌هاي بشري خود را در زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، علمي و فرهنگي به رخ جهانيان بكشانند. براي نمونه، لامپ اديسون در يك نمايشگاه اكسپو به جهان نشان داده مي‌شود. خودروهاي اوليه، قانون‌ نسبيت انيشتين، اختراع تلفن، تلفن‌هاي كليدي، بالن هيدروژني، تلسكوپ، كشتي‌هاي بخار مدرن، چرخ خياطي سينگر، تلگراف مورس، لوكوموتيو، هات‌داگ، همبرگر، بستني قيفي، هواپيما، مونوريل، تله سيژ، قطار تندرو، ماشين تايپ، دوربين عكاسي، گرامافون، پازل مگيكوب، اتوموبيل، چرخ فلك، موشك فضاپيما، نوشابه پپسي، فيلم برادران لومير، ماشين حساب، ژنراتور، كامپيوتر، روبوت‌ها، دستاوردهاي مولتي‌مديايي و بسياري از ديگر توانايي‌هاي جديد بشري در نمايشگاه‌هاي اكسپو دوره‌هاي مختلف به‌نمايش گذاشته شده‌اند. برج ايفل، مجسمه آزادي و برج مخابراتي سياتل نيز ازجمله سازه‌هايي هستند كه در زمان برگزاري نمايشگاه اكسپو در فرانسه و آمريكا به‌عنوان نمادي از توانايي جديد در امر سازه‌ها به‌وجود آمدند و حالا به‌عنوان سمبل‌هاي اين كشورها در دنيا شناخته مي‌شوند. علاوه بر اين‌ها، در دوره جديد اكسپوها كه از حدود دو دهه پيش آغاز شده، تمامي كشورها سعي دارند به‌نوعي هويت ملي خويش را به معرض ديد جهانيان قرار دهند، براي خود هويت جديدي تثبيت كنند و حتا به اصلاح نگرش‌هاي جهاني درباره خويش بپردازند. درواقع غرفه‌هاي كشورها در اين نمايشگاه‌ها پايگاه‌هاي تبليغاتي است كه بلندگوهاي آن به‌مدت چند ماه بي‌وقفه و در بالاترين و رساترين سطح، صدايي طراحي‌شده را به گوش جهانيان مي‌رسانند.تا سال 2012 كشورهاي ايالات متحده آمريكا (18 بار)، فرانسه (6 بار)، بلژيك (6 بار)، اسپانيا (5 بار)، استراليا (3 بار)، ژاپن (3 بار)، ايتاليا (2 بار)، انگليس (2 بار)، كانادا (2 بار)، چين (2 بار)، كره جنوبي (2 بار)، اتريش (1 بار)، آلمان (1 بار)، ايرلند (1 بار) و پرتقال (1 بار) ميزبان نمايشگاه‌هاي اكسپو جامع و تخصصي در شهرهاي مختلف (25 شهر) بوده‌اند. تركيب اين كشورها و تاكيد كشور آمريكا براي ميزباني اين نمايشگاه خود گواهي بر نقش اكسپو در سياست‌هاي مدرن جريان جهاني‌سازي و هژموني‌هاست. حضور هيلاري كلينتون - وزير امور خارجه آمريكا - در نمايشگاه اكسپو امسال كره و سخنراني رييس ‌جمهوري كشورمان در نمايشگاه اكسپو شانگهاي درباره حق دستيابي به انرژي هسته‌اي، نشانه‌هايي از كاركردهاي ديپلماتيك نمايشگاه‌هاي اكسپو در كنار قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌هاي پرشمار تجاري و اقتصادي است كه بين دولت‌ها و شركت‌هاي ملل مختلف در جريان برگزاري يك نمايشگاه اكسپو شكل مي‌گيرند.
اهداف برگزاری اکسپوها
- تقویت روابط بین الملل در یک موضوع مشترک
- به اشتراک گذاردن تجارب آموزنده و فرهنگی در یک موضوع جهانی
- تقویت و حمایت از اکسپو ها بعنوان آزمایشگاههای تجارب آتی
- افزایش و ارتقا رشد تبادلات اقتصادی و بین المللی
- نمایش توانمندی ها، تاریخ، تمدن، آداب و رسوم یک کشور حول یک موضوع خاص
- توسعه راهکارهای ابداعی حفاظت از محیط زیست
- بازسازی شهر میزبان
انواع مشارکت در اکسپو
الف- شکلی
- حضور بصورت پاویون مشترک (Joint Pavilion)
- حضور بصورت پاویون مستقل و ساخت سالن (Independent Pavilion)
- بهره گیری از نوع دوم پاویون مستلزم صرف زمان و هزینه می باشد.

ب- محتوایی
- بهره گیری از مولتی مدیا
- استفاده از جلوه های معماری زنده
- برپایی رویدادهای ویژه
- بهره گیری از کلیه روش ها
نمایشگاه جامع جهانی اکسپو چیست؟
اکسپو یا نمایشگاه جهانی، بزرگترین و مهمترین رویداد نمایشگاهی دنیا با ضور تمام ملیت‌ها و کشورهای دنیا است که هر پنج سال یک‌بار، جهت ارائه دستاوردها و پیشرفت‌های هر کشور در یکی از مهمترین شهرهای جهان برگزار می‌شود.اکسپو در هر دوره، موضوع خاصی دارد که تمام فناوری‌ها و خلاقیت‌های ملت‌ها بر اساس همان موضوع در معرض دید قرار می‌گیرد. اهمیت نمایشگاه اکسپو آنقدر است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، سومین رویداد مهم دنیا محسوب می‌شود؛ به اکسپو، المپیک فرهنگ ملل هم می‌گویند.
وقتی پای اکسپو به خاورمیانه باز ‌شد؟
حدود دو سال پیش، امیرنشین دبی در امارات متحده‌ی عربی، با شعار "پیوند ذهن‌ها، خلق آینده" وارد رقابت‌ بر سر میزبانی اکسپو شد و توانست با در سه دور رای‌گیری، رقیبانش یعنی ازمیر ترکیه، سائوپائولو برزیل و یکاترینبورگ روسیه را در این رقابت کنار بزند و برای اولین‌بار، میزبانی این رویداد بین‌المللی را به خاورمیانه آورد. حالا میزبانی چنین نمایشگاهی بعد از گذشت این‌همه سال، به کشوری در خاورمیانه تعلق گرفته است. در همان سال، گوگل به این مناسبت، آرم اکسپوی دبی را در بین لوگوی خودش قرار داد.
سابقه حضور نمایشگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های اکسپو :
1.نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای، در تاريخ 11 اردیبهشت تا 9 آبان 1389، در شهر شانگهای چین، با موضوع ((شهر بهتر، زندگي بهتر))
2.نمایشگاه اکسپو آئی چی 2005 ژاپن، در تاریخ 5 فروردین تا 3 مهر ماه 1384، در استان آئی چی ژاپن، با موضوع ((خرد طبیعت))
3.نمایشگاه اکسپو 2000 هانوور، در تاریخ 11 خرداد تا 9 آبان ماه سال 1379، در شهر هانوور آلمان، با موضوع ((انسان، طبیعت و تکنولوژی))
4.نمایشگاه اکسپو 1998 لیسبون، در تاریخ 1 تیر تا 8 مهرماه 1377 در شهر لیسبون پرتقال، با موضوع ((اقیانوسها میراثی برای آینده))
5.نمایشگاه اکسپو 1993 تایجون، در تاریخ 16 مرداد تا 16 آبان ماه سال 1372 در شهر تایجون کره، با موضوع ((تلاش نوین انسان در راه توسعه))
6.نمایشگاه اکسپو 1967 مونترال, در تاریخ 7 اردیبهشت تا 7 آبان 1346 در شهر مونترال کانادا, با موضوع((محلی برای ایستادن, محلی برای رشد))


کد : 3223
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 دي 1396
print
نظرات : 0

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید اكسپو چيست؟
متریال پنل نورانی CELESTE

متریال پنل نورانی CELESTE

دوشنبه 11 دي 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE یک بوم شیشه ای یا رزین بوده که می توان نور را به صورت یک خاصیت رسانه ای در آن به کار برد. این محصول به یک نور پس زمینه فعال شده و عمق و کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در بس...

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

پنجشنبه 05 اسفند 1395 0 نظر

شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا از روز جمعه ۶ اسفند ماه به صورت همزمان مجری دو نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های نو، تجدید پذیر، بهره وری و صرفه جویی و نمایشگاه نما، سازه و تکنولوژی های نوین ص...

نمایشگاه صنایع دستی آغاز به کار کرد

نمایشگاه صنایع دستی آغاز به کار کرد

شنبه 30 بهمن 1395 0 نظر

 این نمایشگاه با حضور غدا هیجاوی رئیس شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه، فدریکو رن ستو  رییس نمایشگاه بین‌المللی میلان، سید ابدالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی رئیس جمهور، زهرا احمدی پور ...

فردا؛آغاز بکار نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره وجواهر

فردا؛آغاز بکار نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره وجواهر

چهارشنبه 27 بهمن 1395 0 نظر

نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته،نمایشگاهی که در آن گرانبهاترین و در عین حال با ارزشمند ترین مصنوعات فلزی ارائه شده است فردا با حضور نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت،ر...

روز اول نمایشگاه خودرو تهران چگونه گذشت +نام خودروهای جدید

روز اول نمایشگاه خودرو تهران چگونه گذشت +نام خودروهای جدید

چهارشنبه 27 بهمن 1395 0 نظر

نمایشگاه خودرو تهران بعد از حدود یك دهه، در حالی كه بسیاری انتظار نمایشگاه خوبی را نداشتند یا حداقل تصور می‌کردند در شرایط چندان جذابی برگزار نشود اما برخلاف انتظارها و اكثر پیش‌بینی‌ها، نمایشگاه رو...

نمایش جدیدترین خودروها در‌شهرآفتاب‌

نمایش جدیدترین خودروها در‌شهرآفتاب‌

سه شنبه 26 بهمن 1395 0 نظر

بزرگ‌ترین رویداد خودرویی کشور از ۲۶ بهمن در بزرگ‌ترین مجموعه  ‌نمایشگاهی ایران آغاز می‌شود.

افتتاح چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی

افتتاح چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی

دوشنبه 25 بهمن 1395 0 نظر

چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی، از روز یکشنبه ۲۴ تا ۲۹ بهمن در محل نمایشگاه‌های بین المللی شهرداری تهران (بوستان گفت وگو) برگزار می شود.

تهران،میزبان نمایشگاه بین‌المللی طلا

تهران،میزبان نمایشگاه بین‌المللی طلا

يکشنبه 24 بهمن 1395 0 نظر

محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از 28 بهمن تا یکم اسفند میزبان نمایشگاهی است که در آن گرانبهاترین و در عین حال با ارزشمند ترین مصنوعات فلزی به نمایش گذاشته می شود.

تهران میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

تهران میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

شنبه 23 بهمن 1395 0 نظر

چهارمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

بودجه 13 میلیاردی نمایشگاه کتاب سی‌ام به تصویب رسید

بودجه 13 میلیاردی نمایشگاه کتاب سی‌ام به تصویب رسید

پنجشنبه 21 بهمن 1395 0 نظر

میزان بودجه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز در جلسه شورای سیاستگذاری به تصویب رسید.

گشایش هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت چوب؛ امروز

گشایش هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت چوب؛ امروز

دوشنبه 18 بهمن 1395 0 نظر

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چوب و تجهیزات وابسته با حضور 27 شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران گشایش یافت.

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری با شرکت 21 کشور در تهران

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری با شرکت 21 کشور در تهران

يکشنبه 17 بهمن 1395 0 نظر

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته 18 تا 21 بهمن با حضور شرکت‌ها و بخش خصوصی گردشگری 21 کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

تماس با دکوراسیون بلوط

آدرس شرکت بلوط: پاسداران -سه راه ضرابخانه -کوچه اکرمی (کوکب) پلاک 12-طبقه 4-واحد 26

تلفن : 22875426 21 (98+)

رایانامه : info@balootco.ir

24/7 Help center

روش‌های مختلف پرداخت

برای راحتی و اطمینان شما پردخت مطمئن و امن با استفاده از همه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و یا پرداخت در محل را فراهم آورده ایم.

24/7 Help center

تحویل سریع

بلوط با ارسال سریع‌ و پرداخت در محل، لذت خریدی متفاوت را برای شما فراهم کرده است تا اسوده و راحت خرید نمایید

24/7 Help center

24/7 خدمات پس از فروش

جهت راحتی شما کارفرمایان و خریدارن در هفت روز هفته به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان هستیم

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بلوط می باشد.