معماری بیونیک

معماری بیونیک

معماری بیونیک چیست؟
این علم رابطه به کارگیری دانش سیستمهای زنده در حل مسائل فنی را در حیطه ی علمی توضیح می دهد که به روابط موجودات زنده و ماشینها اشاره دارد و این علم توسط همکاری زیست شناسان و مهندسان پایه ریزی شده است. بشر از ابتدا برای ساختن مکانها و وسایل خود از طبیعت الهام می گرفته است. معماری را می توان علم حیات مصنوعی نامید. همانطوری که در زبان ژنتیک از کدهایی با اشکال و فرمهای خاص استفاده شده تا به رابطه میان پدیده ها پی ببریم در اینجا می توان از کامپیوترها برای شبیه سازی فرم موجودات زنده با سازه ها و معماری کمک گرفت.
بیونیک، به معنای زیستارشناختی یا به کارگیری اندام‌های ساختگی طبیعت، اولین بار توسط دانشمند امریکایی جک.ای.استیل در سال 1959 بکار برده شد.او بیونیک را علم سیستم‌هایی که شالوده و پایه تمامی سیستم‌های زنده‌اند، می‌داند.در ابتدا بیونیک به بررسی ماشین‌هایی که براساس سیستم‌های زنده طراحی و ساخته شده بودند می‌پرداخت و هم اکنون بیونیک از هر جهت هنر به کارگیری دانش سیستم‌های زنده در حل مسائل فنی است.امروز هرجا سخن از تکنولوژی به میان می‌آید، تصویر همان دستاوردهای مهم تکنولوژی که پاسخگوی نیازهای اساسی برای انسان امروز و آینده است، به ذهن می‌آیند، اما اگر کمی به مسیر تکنولوژی دقت کنیم کم و بیش به منشاء برخی پدیده‌ها پی می‌بریم، به اینکه مثلاً هر پدیده صنعتی یا ساختمانی از کدام الگوی زنده طبیعت الهام گرفته است.سال‌هاست که محققان در پی اثبات علیت و موجودیت این ارتباط هستند تا از طریق آن چگونگی شکل گرفتن سیستم‌های مختلف زندگی را بررسی و توجیه کنند و هم آنها هستندکه از رهاورد این تحقیقات، با تلفیق دو واژه «بیولوژی» و «تکنیک»،‌علم «بیونیک» را به عنوان دانشی که مسایل فنی را از راه‌های زیستی حل می‌کند، بنا نهاده‌اند.اگر چه خود بیونیک هنوز به عنوان یک علم نوپاست، اما فعالیت بیونیک دانان را که همواره در جستجوی یک الگوی زنده برای توجیه هر پدیده هستند، می‌توان در حوزه علوم کاربردی مطرح کرد.چارلی لوکستون از پیشگامان عرصه معماری بیونیک نقطه تمرکز معماران بیونیک را استفاده به جا از مواردی در طبیعت می‌داند که موجب استحکام ساختمان و ایجاد تنوع و آرامش در فضا می‌شود.روح بخشیدن به ساختمان یکی از تمایلات معماری بیونیک است که طراحان این رشته با توجه به قدرت سازه برای تنفس (زنده‌نمایی)، به کمک خطوط مستقیم یا منحنی خالص و القاء آهسته تمامیت سازه به آن دست پیدا می‌کنند و مهمترین چیز برای معماری بیونیک آن است که ساختمان بتواند زنده بودن خود را القاء کند.یکی از بهترین طرح‌های شناخته شده از علم بیونیک اثر لئوناردو داوینچی نقاش معروف است که ماشین پرنده را براساس ساختمان بدن یک خفاش طراحی کرد. استدلال او این بود که خفاش دارای بال کاملا پوشیده‌ای است که هوا را از خود عبور نمی‌دهد و دارای پوستی پرده مانند است که آن را تقویت می‌کند.حدود 400 سال بعد از طرح داوینچی ، ماشین پرنده توسط کلمنت آدر با الهام از خفاش ساخته شد و در سال 1890 تا ارتفاع 15 متری پرواز کرد.در ساخت زیردریایی‌ها نیز از بدن دلفین الهام گرفته شده است. این جانور با نیروی عضلانی کم می‌تواند به سرعت در آب حرکت کند و راز این حرکت در پوست دو لایه بدنش است. لایه پوست بیرونی قابل ارتجاع و لایه پوست درونی شبیه یک رشته لوله پر شده از ماده اسفنجی است.این ویژگی باعث می‌شود تلاطم ناشی از جریان پرفشار آب چندان محسوس نباشد، زیرا پوست قابل ارتجاع بیرونی، فشار را به لایه اسفنجی و تراکم‌پذیر درونی که مانند فنر عمل می‌کند منتقل می‌کند، به طوری که جریان پرتلاطم پیش از آن که فرصتی برای پیشروی پیدا کند از بین می‌رود و به همین دلیل است که در طراحی زیردریایی، جدار آن را مانند پوست دلفین می‌سازند.
مزاياي معماري بيونيک
جمعيت جهان در سال 1990 حدود يک ميليارد و 250 ميليون نفر محاسبه شده بود. در سال 2000 اين جـمعيـت بـه 6 ميليـارد نفـر رشـد پيـدا کـرد. خوشبينانه ترين احتمال براي سال 2050، بالغ بر 12 ميليارد نفر است. درطول 100 سال اخير شهرها، بالاجبار بيشتر از گذشته، برنامه ريزي و استراتژي هاي شهري خود را بر اساس مـتمرکزسازي هاي با اهميت آسمان خراش ها و گستردگي مناطق مسکوني با جمعيتي متمرکز تغيير خواهند داد. که وجود معماری بيونيک و اهميت دادن هر چه بيشتر نسبت به گذشته به آن، امری ضروری و مثمر ثمر خواهد بود. بطوريکه؛
طبيعت، فقط و فقط، اولين و بهترين !
به اميد دارا بودن سهم بيشتری ازطبيعت در دل و جان خود، آرزوی توفيق روزافزون برای همه حضار و دانش پژوهان را خواهانيم.
معماري بيونيک و انديشه هاي مرتبط پيشگامان
يکي از طرحهاي بيونيک، نوسازي مجموعه ساختماني کليبورک در بيجل مرمر ، در نزديکي آمستردام ، بود. نماي اين ساختمان 500 واحدی که طولي بالغ بر 1000 متر دارد پوسته اي جديد از راهروهاي متحرک ميباشد. يکي از مشکلات بناي راهروهاي طويل و کريدورهاي يکنواخت آن بود. لين يکی از پيشگامان معماری بيونيک، براي حل اين مشکلات لايه اي متشکل از آسانسورها و پله برقي ها را به نماي بنا اضافه کرد و توانست فضاي راهروهاي قديمي را شکسته با شيشه گذاري آن ها و باغچه کاري به حياط هاي زمستاني تبديل کند. همچنين با تغييرات گونه هاي تازه از همسايگي مورب و عمودي را جايگزين همسايگي هاي افقي و يازده ترکيب همسايگي مختلف را ايجاد کرد.برج bionic tower تو شانگهاي چين يه نمونه خوب براي اين سبک معماري است. سازه ی آن ، از نوع ارتفاعي هسته مرکزي است و از سازه درخت الهام گرفته شده و طبقاتش مثل شاخه هاي درخت و بناها مثل برگ رفتارشون توجيه شده است.
بیونیک در واقع شامل سه بخش است:
علم سیستم هایی که کار آنها از سیستم های زنده گرفته شده است ( ساختار اصلی
علم سیستم هایی که خصوصیاتی شبیه خصوصیات سیستم های زنده را دارند. ( مکانیزم ها )
علم سیستم هایی که از نظر ظاهر به سیستم های زنده شبیه اند ( دریافت های حسی فرم )
و در واقع هر محصول سه عنصر اصلی بنامهای ساختار، مکانیزم و فرم را داراست و روابط عملکردی موجود با فرم و مواد به صورت زیر می باشد:
آنالیز فرم : ۱-فرم پایه ۲-فرم پیچیده ۳-تعیین تناسبات و اندازه ۴ – آنالیز مکانیزم ۵-آنالیز رابطه ی فرم ۶- آنالیز رابطه ی عملکرد
نمونه‌های معماری
بناها در معماری بیونیک یا معماری طبیعی یا با استفاده از مواد شکننده و نا پایدار ساخته می‌شدند یا در دل یک حفره طبیعی که در زمین یا صخره شکل گرفته. یکی از این مکان‌های طبیعی، غارها بودند.معماری غاری که به طور عمده در قالب معماری مقابر جلوه کرده، از عصر باستان وجود داشته و به عنوان بارزترین نمونه‌های آن می‌توان به مقبره کاتوکومب رم و ناپل و مقبره‌های لبنان اشاره کرد.کلیساهای سنگی در ارمنستان و نیز غارهای بسیار بزرگ مسکونی مکشوف در گورمه ترکیه و ماترا در جنوب ایتالیا نیز از دیگر نمونه‌های این سبک معماری هستند. این بناها احتمالا چیزی شبیه به لانه‌های بزرگ موریانه‌ها که هزاران موریانه را در خود جای می‌دهند، بوده‌اند.علاوه بر این معماری گلی یا خاکی را نیز می‌توان یکی از شاخه‌های معماری طبیعی در نظر گرفت. شهرهای قدیمی و تاریخی همچون صنعا در یمن یا ساختمان‌های گلی دو گون در مالی نمونه‌هایی از این سبک هستند.
پيشگامان معماري بيونيک و نمونه های آن
آنچه تحت عنوان معماري بيونيک به بحث در مورد آن پرداخته ايم مقوله ايست که از آغاز زندگي انسان با او همراه بوده است! قرنهاست که بشر با طبيعت به سر برده و خود از آن الهام مي گيرد. لئوناردو داوينچي، يکي از اولين کساني بود که براي حل مسائل زمانش به جستجو و تحقيق در ساختار جانداران پرداخت.يکي از بهترين طرح‌هاي شناخته شده از علم بيونيک اثر لئوناردو داوينچي که ماشين پرنده را بر اساس ساختمان بدن يک خفاش طراحي کرد. حدود 400 سال بعد ماشين پرنده با الهام از خفاش ساخته و در ساخت زيردريايي‌ها نيز از بدن دلفين الهام گرفته شده است. چارلي لوكستون از پيشگامان عرصه معماري بيونيك از كساني است كه ما را به طراحي طبيعت برمي گرداند تا به چگونگي معماري، طراحي و مهندسي، نظام موجود در معماري طبيعت را پي ببريم.معماري را مي توان علم حيات مصنوعي ناميد علمي مانند آنچه در جهان طبيعت و نظام تکرار و پاسخ اصول بيولوژيکي و ژنتيکي اتفاق ميافتد. معماري بارها از ساختار ها و اشکال طبيعي و طبيعت الهام گرفته است .ذهنيت بيونيک و ارگانيک مهمترين روند قرن بيستم بوده و ساليوان، رايت و لوکوربوزيه همگي روي تشابهات بيولوژيکي کار مي کردند. جنبش معماري بيونيک شکل چهار ضلعي و منتظم ساختمانهاي سنتي را براي پديد آوردن ساختمانهاي بيولوژيکي و جهان طبيعي نفي مي کند. نتيجه اين ديدگاه مجموعه اي از ساختمان هاي منحصر به فرد با قالبهاي بيولوژيکي و رياضي مي شود که در اکثر آنها از آناتومي انسان الام گرفته شده است.
معناي معماري بيونيک
هر معماري خوبي که بر پايه هاي نظري مستحکم برقرارشده باشد معمولا تا مدتي به صورت طرح ويا مدل باقي مي ماند. هنگامي که ما اولين بار نظرات خود را به روي کاغذ آورديم و مدل آن را ساختيم تصور نمي کرديم که در مدتي کمتر از بيست سال آثار ما مقبوليت بيابند. کمتر کسي است که بتواند خارج از فيلم هاي تخيلي ، زندگي درخياباني مملو و از خانه هاي جنين گونه را متصور باشد. علاوه بر آن ساخت اينگونه طرحها به دليل يکتا بودن هريک از اعضايش به ماشين آلات کامپيوتري و روش هاي توليد پيچيده اي احتياج دارد. از لحاظ هنري نيز به سختي مي توان ارزش خلاقيت هنري اين آثار را محک زده، نوآوري واقعي معمار را از نتايج تصادفي و محاسبه شدۀ کامپيوتري مجزا کرد
بسياري از حرکت ها که ارزشي فراتر از مدزدگي نداشتند و به جاي نماندند و هستند حرکت هايي که در ابتدا خوشايند عامه نبودند و شديداً مورد حمله منتقدان قرار گرفتند ولي نهايتاً نتوانستند پايه هاي حرکت جديدي را بنا نهند.از دو دهه پيش بود که با افزايش قدرت رايانه ها معماراني چون لين اين امکان را يافتند که به طراحي معماري ابعاد جديدي بدهند ابزار اين معماران سيستم هاي کامپيوتري جديدي است که نه تنها طراحي سه بعدي را از ابتدا ممکن مي کند بلکه به موازات آن ، محاسبه مدلهاي رياضي پيچيده، فرم هاي غيرهندسي و شبيه سازي فرآيندهاي زنده را امکان پذير مي سازند . لين در اين ميان يکي از اولين معماراني است که به رايانه نقش خلاق مي دهد. اين رايانه است که «زير نظر هنرمند» آثار جديدي که بر پايه معادلات تقريبي خلق مي شوند. طراحي او با تجزيه يک اثر به زيرمجموعه ها شروع ميشود.يکي از مشهورترين آثار اين معمار «خانه جنين گونه» اوست. اين طرح کوششي است براي برخوردي تازه با موضوعاتي چون «تنوع گرايي» ، «توليد منفرد» در کنار «توليد انبوه» و «انعطاف گرايي» در ساخت. اين خانه ترکيبي است از اعضاي مختلف که قواعد هندسي همگي آن ها به کمال تعريف و محدودۀ رشد آن ها مشخص شده است و اين نکته نشان مي دهد که تناسب ، زيبايي و عملکرد در مفهوم کلاسيک آن بسيار با ارزش است خانه جنين گونه در مسير تکامل خود نه تنها متأثر ازداده هاي اوليه است . بلکه مهم تر از آن خودرا با محل بنا . سبک هاي رايج محلي ، شرايط اقليمي ، مصالح ساختماني وبرداشت محلي از زيبايي وفق مي دهد .اگر جانداري موفق مي شود در نقاط متفاوت و شرايط اقليمي مختلف اقليمي نه تنها برنامه غذايي خود را بلکه ساختار فيزيکي بدن وحتي رنگ وپوستش را با شرايط وفق دهد، چرا يک اثر معماري نتواند به چنين وفاقي دست يابد.
معماران برجسته ی معماری بیونیک
• گرگ لین
• Bates Smart
• نیکولاس گریم
• سانتیاگو کالاتراوا
• نورمن فاستر
• Ken Yeang
• دانیال لیبسکند
• یان کاپلیتسکی

آثار شاخص بر مبنای معماری بایونیک
• مرکز تجاری بیرمنگام(selfriges)
• مرکز تحقیقات لند
• استادیوم المپیک مونیخ
• برج تورنینگ تورسو
• شهرک علوم و فنون (city of arts & sciences)
• برج کاکتوس
• ساختمان ضد دود


کد : 3229
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 دي 1396
print
نظرات : 0

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید معماری بیونیک
متریال پنل نورانی CELESTE

متریال پنل نورانی CELESTE

دوشنبه 11 دي 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE یک بوم شیشه ای یا رزین بوده که می توان نور را به صورت یک خاصیت رسانه ای در آن به کار برد. این محصول به یک نور پس زمینه فعال شده و عمق و کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در بس...

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

پنجشنبه 05 اسفند 1395 0 نظر

شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا از روز جمعه ۶ اسفند ماه به صورت همزمان مجری دو نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های نو، تجدید پذیر، بهره وری و صرفه جویی و نمایشگاه نما، سازه و تکنولوژی های نوین ص...

نمایشگاه صنایع دستی آغاز به کار کرد

نمایشگاه صنایع دستی آغاز به کار کرد

شنبه 30 بهمن 1395 0 نظر

 این نمایشگاه با حضور غدا هیجاوی رئیس شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه، فدریکو رن ستو  رییس نمایشگاه بین‌المللی میلان، سید ابدالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی رئیس جمهور، زهرا احمدی پور ...

فردا؛آغاز بکار نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره وجواهر

فردا؛آغاز بکار نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره وجواهر

چهارشنبه 27 بهمن 1395 0 نظر

نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر، ساعت و صنایع وابسته،نمایشگاهی که در آن گرانبهاترین و در عین حال با ارزشمند ترین مصنوعات فلزی ارائه شده است فردا با حضور نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت،ر...

روز اول نمایشگاه خودرو تهران چگونه گذشت +نام خودروهای جدید

روز اول نمایشگاه خودرو تهران چگونه گذشت +نام خودروهای جدید

چهارشنبه 27 بهمن 1395 0 نظر

نمایشگاه خودرو تهران بعد از حدود یك دهه، در حالی كه بسیاری انتظار نمایشگاه خوبی را نداشتند یا حداقل تصور می‌کردند در شرایط چندان جذابی برگزار نشود اما برخلاف انتظارها و اكثر پیش‌بینی‌ها، نمایشگاه رو...

نمایش جدیدترین خودروها در‌شهرآفتاب‌

نمایش جدیدترین خودروها در‌شهرآفتاب‌

سه شنبه 26 بهمن 1395 0 نظر

بزرگ‌ترین رویداد خودرویی کشور از ۲۶ بهمن در بزرگ‌ترین مجموعه  ‌نمایشگاهی ایران آغاز می‌شود.

افتتاح چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی

افتتاح چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی

دوشنبه 25 بهمن 1395 0 نظر

چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی، از روز یکشنبه ۲۴ تا ۲۹ بهمن در محل نمایشگاه‌های بین المللی شهرداری تهران (بوستان گفت وگو) برگزار می شود.

تهران،میزبان نمایشگاه بین‌المللی طلا

تهران،میزبان نمایشگاه بین‌المللی طلا

يکشنبه 24 بهمن 1395 0 نظر

محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از 28 بهمن تا یکم اسفند میزبان نمایشگاهی است که در آن گرانبهاترین و در عین حال با ارزشمند ترین مصنوعات فلزی به نمایش گذاشته می شود.

تهران میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

تهران میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

شنبه 23 بهمن 1395 0 نظر

چهارمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

بودجه 13 میلیاردی نمایشگاه کتاب سی‌ام به تصویب رسید

بودجه 13 میلیاردی نمایشگاه کتاب سی‌ام به تصویب رسید

پنجشنبه 21 بهمن 1395 0 نظر

میزان بودجه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز در جلسه شورای سیاستگذاری به تصویب رسید.

گشایش هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت چوب؛ امروز

گشایش هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت چوب؛ امروز

دوشنبه 18 بهمن 1395 0 نظر

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چوب و تجهیزات وابسته با حضور 27 شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران گشایش یافت.

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری با شرکت 21 کشور در تهران

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری با شرکت 21 کشور در تهران

يکشنبه 17 بهمن 1395 0 نظر

دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته 18 تا 21 بهمن با حضور شرکت‌ها و بخش خصوصی گردشگری 21 کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

تماس با دکوراسیون بلوط

آدرس شرکت بلوط: پاسداران -سه راه ضرابخانه -کوچه اکرمی (کوکب) پلاک 12-طبقه 4-واحد 26

تلفن : 22875426 21 (98+)

رایانامه : info@balootco.ir

24/7 Help center

روش‌های مختلف پرداخت

برای راحتی و اطمینان شما پردخت مطمئن و امن با استفاده از همه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و یا پرداخت در محل را فراهم آورده ایم.

24/7 Help center

تحویل سریع

بلوط با ارسال سریع‌ و پرداخت در محل، لذت خریدی متفاوت را برای شما فراهم کرده است تا اسوده و راحت خرید نمایید

24/7 Help center

24/7 خدمات پس از فروش

جهت راحتی شما کارفرمایان و خریدارن در هفت روز هفته به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان هستیم

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بلوط می باشد.